flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Питання протистояння насильству над жінками обговорено під час "круглого столу", ініційованого Міжфракційним об’єднанням "Рівні можливості"

12 липня 2013, 10:05

Народні депутати - члени Міжфракційного об’єднання під час заходу, що відбувся у м. Вінниця за ініціативи об'єднання та низки громадських організацій, акцентували увагу на тому, що у вересні будуть піднімати питання прийняття законопроекту про посилення відповідальності за насильство в родині. "Штрафи, які часто сплачує сама жертва, а не кривдник, мають бути замінені на публічні громадські роботи" - наголосила співголова МФО Ірина Геращенко. Народний депутат нагадала, що зазначений проект закону "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо врегулювання питання відповідальності за вчинення насильства в сім'ї" (реєстр.№ 1181 - автори члени МФО) вже тричі ставився у порядок денний засідань парламенту цього скликання, однак, на жаль, розгляду проекту в залі не відбулося.

"Насильство над жінками стає в Україні нормою в першу чергу через безкарність кривдників і зупинити його можливо тільки через посилення покарання і жорсткий публічний осуд", - йдеться у заяві МФО "Рівні можливості" за результатами круглого столу 

У заході, окрім народних депутатів Ірини Геращенко, Олени Кондратюк, Геннадія Ткачука та представників неурядових організацій і експертів, також взяли участь жінки, що постраждали від домашнього насильства та бездіяльності правоохоронних органів. Вони зізнаються, що роками терпіли знущання над собою через страх перед насильниками і можливе розголошення. Учасники "круглого столу" наголосили, що страшний випадок у Врадіївці, де працівники міліції зґвалтували молоду жінку, насправді не є поодиноким для України. Багато випадків насильства просто замовчується: або сама жертва не зізнається, що проти неї скоєно злочин, або правоохоронні органи приховують подібні справи. Жінки, що постраждали від насильства, вимагають жорсткого публічного засудження кожного випадку насильства, покарання винних, відкритих судів над кривдниками. Вони підкреслили, що рівень агресії і безкарності у суспільстві зростає через те, що ніхто не звертає увагу і на ріст домашнього насильства. А правоохоронці часто відмовляються втручатися "в побутові конфлікти", покривають їх, або самі причетні до домашнього насильства.

Під час "круглого столу" піднімалося питання відсутності реабілітаційних центрів, фахових психологів і юристів, які б могли надати допомогу жертвам насильства.

Також МФО вирішило звернутися до керівників облдержадміністрацій з проханням створити в регіонах центри реабілітації жертв насильства. "Ми захоплюємося мужністю жінок, які не побоялися публічно заявити про насильство. Цим самим вони зупинили десятки інших можливих випадків. Але їх кривдники мають бути жорстко покарані" - наголосила І.Геращенко. Вона також поінформувала , що депутати - члени МФО прийняли рішення частину так званих "депутатських" коштів спрямувати на лікування Ірини Крашкової з Врадіївки, яка потребує серйозної реабілітації, в тому числі психологічної".

"Ми вимагатимемо публічного суду над ґвалтівниками і суворого покарання. Треба припинити безкарність, тільки так зупинимо насильство" - підсумувала співголова МФО.

Під час перебування у Вінниці співголови міжфракційного об’єднання "Рівні можливості" Ірина Геращенко та Олена Кондратюк побували у соціально-психологічних реабілітаційних центра "Промінь" та "Обрій", в яких опікуються проблемами дітей-інвалідів та молоді з функціональними обмеженнями.

"Ми побачили там багато прикладів мужності й оптимізму батьків, які попри складні діагнози залишають дітей у родині, і не просто їх виховують, а й радіють їхнім успіхам", - зазначила І. Геращенко. За її словами, дитячі реабілітаційні центри, що працюють у Вінниці, показують на прикладі, як можна створювати умови, за яких діти з особливими потребами мають не тільки відповідний догляд, а й можливість розвитку, у той час, коли їхні батьки працюють. "Те, що ми побачили на вінницькому досвіді, є важливим для передачі на всеукраїнському рівні", - підсумувала народний депутат.

Під час "круглого столу" - презентації результатів виконання проекту "Знову до роботи: реінтеграція матерів і батьків до професійного життя після відпустки по догляду за дитиною" у центрі "Обрій" три вінницьких підприємства, що беруть участь у даному проекті, розповіли про свої досягнення у справі допомоги батькам, а особливо матерям з маленькими дітьми повернутися до професійної діяльності. І.Геращенко відзначила досвід Вінницької аграрної академії, де адміністрація лояльно ставиться до вагітних студенток та тих, що вже мають дітей. Завдяки відтермінуванню сесій та іспитів, молоді мами можуть продовжувати навчання, не перериваючи його академвідпустками. Також наразі адміністрація аграрної академії розглядає можливість створення "дитячої кімнати", де могли б перебувати маленькі діти під час перебування їхніх батьків на лекціях.

Серед законодавчих ініціатив, які вивчає МФО - впровадження кількаденної відпустки по народженню дитини для батька. Також народні депутати наголошують, що потрібно спростити умови відкриття дитячих міні-садочків, що розвантажило б черги в дошкільні навчальні заклади і позитивно сприяло поверненню матерів до роботи.