Серед всіх вищих спеціалізованих судів Вищий адміністративний суд фінішував третім у виборах голови установи. Тоді як керманичі Вищого господарського та Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ відпрацювали вже шосту частину свого річного строку, на який їх призначили, у ВАС була лише в.о. голови установи. І ось нарешті володарі мантій ВАС визначились, кому віддати «адмінскіпетр»: очільником суду обрали Олександра Нечитайла. Він став третім головою ВАС.
Попередні результати
16 червня збори суддів ВАС укотре повернулися
до питання виборів голови установи. І третя спроба, хоч як дивно, виявилася вдалою. А от заступників голови ВАС збори вирішили поки що не обирати. «Суддям ще потрібно визначитися з кандидатурами», — наголосила Катерина Леонтович, котра виконувала обов’язки очільника установи.
Нагадаємо: 17 квітня збори володарів мантій ВАС не змогли обрати нове керівництво через загрозу штурму будівлі суду й оголосили перерву в роботі. 10 червня «адміністративники» все ж таки повернулися до обрання голови ВАС та його заступників. Однак ні в першому, ні в другому турі виборів кандидатам не вдалося набрати необхідної кількості голосів. У першому турі за О.Нечитайла віддали голоси 24 судді, за Миколу Кобилянського — 21, Михайла Смоковича — 15, К.Леонтович — 13. Три бюлетені були визнані недійсними. У другому турі М.Кобилянського підтримали 34 володарі мантій, а О.Нечитайла — 32. Десять бюлетенів були визнані недійсними. Нагадаємо у ВАС працює 84 законники, тому переможець виборів мав би набрати 43 й більше голосів.
Відповідно до регламенту зборів, якщо в другому турі жоден з кандидатів не набрав
необхідної кількості голосів або набрав однакову кількість голосів, то не раніше ніж через 3 дні після проведення попередніх зборів проводяться нові, на яких і відбуваються повторні вибори.
Активісти — проти
16 червня за годину до початку зборів під стінами ВАС уже збирались активісти. Одні зізнавалися, що прийшли «слідкувати за тим, аби вибори голови ВАС відбулися чесно, провести люстрацію та навести лад у судовій системі». Інші, більш «обізнані», висловлювалися за те, аби М.Кобилянський зняв свою кандидатуру з виборів очільника установи. Активісти мотивували свою вимогу тим, що у 2010 р. «Миколу Генріховича до Вищої ради юстиції призначив Президент Віктор Янукович». На жаль, не всі змогли відповісти на запитання, що ж такого страшного зробив М.Кобилянський у складі ВРЮ. Для декого головним аргументом стало те, що на цю посаду його призначив «сам Янукович».
Про всяк випадок охорона суду була посилена. Без підкріплення не залишились і представники мас-медіа: цього разу роботу зборів висвітлювали журналісти телеканалів,
друкованих та інтернет-видань. Хоча зазвичай заходи «адміністративників» цікаві тільки для представників спеціалізованих ЗМІ.
Претенденти на посаду
Коли збори розпочалися, К.Леонтович запропонувала висувати кандидатів на посаду голови ВАС. «13 червня в першій судовій палаті відбулася нарада, і на цю посаду була запропонована кандидатура М.Смоковича», —
повідомив Костянтин Конюшко. Представник четвертої судової палати ВАС озвучив пропозицію колег — «делегувати» в претенденти на крісло керівника О.Нечитайла.
Яна Іваненко запропонувала кандидатуру Сергія Островича з четвертої судової палати: «Я знаю цю людину давно. Він тривалий час працює в судовій системі, зарекомендував себе не лише як висококваліфікований, досвідчений суддя, а і як добропорядна людина, відома серед юридичного загалу, котра має великі організаторські здібності. На мою думку, він здатен згуртувати колектив і працювати на підвищення авторитету ВАС».
Більше ніхто не виявив бажання позмагатися за «адмінскіпетр». Відтак К.Леонтович
запропонувала кандидатам сказати колегам кілька слів.
«Враховуючи результати минулих виборів, зрозумів: як кандидат на посаду голови ВАС я ще мало працював. Повірте, у майбутньому врахую цей факт і працюватиму ще більше, щоб кожен з вас зрозумів, що ваш вибір був правильний. Моя робота буде спрямована на закріплення статусу системи адмінсудів», — уклався в півхвилини О.Нечитайло.
За словами М.Смоковича, для нього головне — «незалежність, самостійність суддів, відокремленість системи адмінсудів від інших судових структур та утвердження судової влади в системі держави як самостійної гілки».
На думку С.Островича, нині — непростий час для країни, потрібно зберегти як ВАС, так і всю систему адмінсудів. «Я все життя пропрацював у Києві. Знаю багатьох представників юридичного загалу, політиків. І це нормально, адже спілкування з ними дає можливість вирішувати наші питання, донести наші ідеї під час відвертої розмови», — зауважив претендент.
За його словами, суд має бути для людей. Також С.Острович пообіцяв зробити все можливе для
збереження системи адмінсудів, для підвищення довіри громадян до них. Він висловив міркування, що «кабінет влади» на другому поверсі ВАС потрібно переробити на робочі приміщення». Адже, на його переконання, голова суду, до кабінету якого має бути вільний доступ, повинен працювати на одному поверсі з колегами.
Агітація та пояснення
Після цього до трибуни вийшов М.Кобилянський. Він пояснив, чому вирішив не балотуватися на адмінпосаду: «Сьогодні на нараді палати я свідомо попросив колег не висувати моєї кандидатури на посаду голови. Має бути поставлена крапка, і в суді має бути голова».
На його думку, в колективі повинна панувати єдність. Суддя подякував колегам, які підтримали його кандидатуру на минулих виборах, і закликав голосувати за О.Нечитайла. «Всі кандидати достойні нашої уваги та гідні очолити суд», — висловив свою думку й Михайло Цуркан. Але агітував за підтримку М.Смоковича.
М.Цуркан заявив, що знає претендента з
першого дня роботи ВАС. «Можу стверджувати, що це людина, яка здатна очолити не лише пленум суду, а й сам суд. М.Смокович — це людина, яка своєю роботою, відкритістю, здатністю продавити на перший погляд глухі стіни довела, що може очолити такий складний колектив», —
наголосив М.Цуркан.
Перші обіцянки
Після агітації розпочалося голосування. Присутні у залі активісти пильно спостерігали за процедурою і час від часу повідомляли людям, які зібралися під стінами ВАС, новини з «виборчої дільниці».
О.Нечитайлу вдалося вибороти перемогу вже в першому турі. Його підтримало 45 колег, М.Смоковича — 21, С.Островича — 6. Можливо, звитяжець заручився підтримкою більшості колег з подачі М.Кобилянського, який закликав їх голосувати саме за цього претендента.
Колеги привітали О.Нечитайла бурхливими оплесками, а він пообіцяв, що докладе максимум зусиль, аби спільною наполегливою та копіткою працею адмінсуди довели, що варті довіри суспільства. Серед перших кроків на посаді
голови ВАС О.Нечитайло назвав покращення якості та ефективності роботи апарату суду.
До речі, цей чоловік став відомим широкому загалу в лютому 2010-го, коли був головуючим у справі за позовною заявою кандидата на пост Президента Юлії Тимошенко про визнання протиправними дій, бездіяльності та рішення Центральної виборчої комісії.
О.Нечитайло — наймолодший серед усіх голів вищих спецсудів. Він очолив установу в 45 років. Керівникові Вищого господарського суду Богдану Львову на момент обрання було 46, а керманичу Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Борису Гульку — 50.
Та й серед колишніх голів ВАС О.Нечитайло виявився наймолодшим. Перший очільник установи Олександр Пасенюк (керував з 2004 до 2011 р.) отримав адмінпортфель у 55 років, а його наступник Ігор Темкіжев — у 53.
Після зборів О.Нечитайло вийшов до людей, які стояли під стінами ВАС. Вони його привітали з обранням на високу посаду. А він пообіцяв громадянам: якщо їхні права будуть порушені, то суд їх поновить.
ПРЯМА МОВА
«Двері ВАС відкриті для кожного з вас»
Олександр Нечитайло, голова Вищого адміністративного суду України:
— Шановні колеги! Дякую за підтримку, яку ви надали мені, проголосувавши за мою кандидатуру на посаду голови Вищого адміністративного суду. Ваші голоси я розцінюю як величезний кредит довіри, як спонукання до сумлінної, копіткої роботи, спрямованої на розвиток адміністративної юстиції, підвищення ефективності адміністративного судочинства, утвердження права, законності та справедливості в нашій державі. Впевнений, що разом ми зможемо відновити довіру суспільства до адміністративних судів і довести, що ми по-справжньому гідні поваги наших громадян.
Шановна громадо! Сьогодні, коли роль громадськості посилюється з кожним днем, а думка людей набуває все більшої ваги в суспільстві, я звертаюся до вас із вдячністю за вашу незламну позицію та прагнення змінити життя в нашій країні на краще. Я докладатиму всіх зусиль, аби кожен громадянин
пересвідчився, що адміністративні суди працюють для нього. Разом з очолюваним мною колективом ми щодня захищатимемо ваші права від порушень з боку владних органів і зловживань недобросовісних чиновників. Обіцяю, що кожен мій управлінський крок буде публічним, а всі адміністративні рішення — прозорими. Двері ВАС відкриті для кожного з вас. Упевнений, що всі разом ми здатні налагодити конструктивний діалог у трикутнику «влада — суди — суспільство». Це моя мета і моє першочергове завдання.