Паперові знижки
Відповідно до статистичних даних, які оприлюднила Державна судова адміністрація, відразу на чверть порівняно з 2012-м скоротилася кількість скарг і матеріалів, які надійшли у 2013 р. до місцевих господарських судів.
Лідером у зменшенні цього показника став Господарський суд Чернівецької області, до якого надійшло на 73% менше справ і матеріалів, ніж роком раніше. Не набагато кращі показники зафіксовано в господарських судах Херсонської, Тернопільської та Вінницької областей: у них падіння надходжень становило 57, 54 та 51% відповідно.
При цьому система господарських судів і в позаминулому році продемонструвала подібні показники. Тоді кількість справ і матеріалів, які надійшли до місцевих господарських судів, зменшилася на 27% порівняно з 2011 р.
Лідером же за кількістю справ і матеріалів, які надійшли до установи в минулому році, традиційно став Господарський суд м.Києва. До нього їх надійшло майже 31 тис. Хоча статистичного падіння не уникнули й «кияни», у столиці воно становило 4,4% — значно менше, ніж у середньому в судах господарської юрисдикції.
Також значне навантаження мали в господарських судах Дніпропетровської, Донецької, Одеської та Харківської областей. Разом з тим порівняно з 2012 р. у цих установах також наявне зменшення кількості справ і
матеріалів: на 31, 17, 17,2 та 34% відповідно.
Відносно незначне зменшення надходження справ і матеріалів відбулось у господарських судах Житомирської та Київської областей — 8,5 та 8,8%. Єдиний же місцевий господарський суд, де зафіксовано збільшення надходження справ і матеріалів, — Львівської області. Хоча суттєвим його назвати складно — лише 0,3%.
Робота пішла вгору
Незважаючи на зменшення надходження справ і матеріалів до судів господарської юрисдикції, кількість розглянутих справ в установах зросла. Якщо у 2012 р. місцеві господарські суди розглянули близько 87 тис. справ, то у 2013-му — вже 113.
Разом з тим у позаминулому році відбулося суттєве зменшення кількості розглянутих справ, а тому показники 2011 р. (126 тис.) усе ж таки перевищують дані 2013-го. Це можна пояснити як невисокою економічною активністю в державі, так і необхідністю сплачувати судовий збір, що робити бажають далеко не всі підприємства.
Особливо позитивну динаміку слід відзначити в Одеській області, господарський суд якої
розглянув понад
8 тис. справ — майже вдвічі більше, ніж роком раніше. Зменшилася (хоч і несуттєво) кількість розглянутих справ у трьох господарських судах першої інстанції — Запорізької, Тернопільської та Херсонської областей.
Гарний результат
Збільшення кількості розглянутих справ не завадило суддям місцевих судів покращити якість своєї роботи. Так, якщо у 2012 р. апеляційна інстанція змінила або скасувала 8,95% судових актів, то у 2013-му — лише 5,79%.
При цьому в позаминулому році налічувалося 10 установ, рішення яких не витримували випробування апеляцією. У 2012 р. таких серед місцевих судів не виявилося. Найбільш «чисто» попрацював Господарський суд Хмельницької області, тут змінено чи скасовано лише 2,79% судових актів.
Також значно кращими за середні є показники роботи господарських судів Чернігівської (4,14% скасованих і змінених актів), Чернівецької (4,36%) областей та м.Києва (4,58%). А ось господарським судам Запорізької, Тернопільської та Херсонської областей все ще є
над чим працювати — змінили чи скасували більш ніж 9% їхніх рішень.
Якщо ж проаналізувати строки розгляду спорів у місцевих господарських судах, то виявиться, що майже завжди «господарники» вкладаються у відведений час. Так, відповідно до оприлюдненої ДСАУ інформації понад строки розглянуто тільки 0,01% справ. Таким чином, хоча у 2012 р. цей показник становив лише 0,03%, суддям удалося його покращити.
Отже, «господарникам» вдалося покращити ті показники роботи, які й раніше були на дуже високому рівні. Та незважаючи на це, навантаження, з яким працюватимуть суди господарської юрисдикції в цьому та наступному роках, залежатиме передусім не від професіоналізму законників, а від економічної ситуації в країні.